Przy zakupie maszyn rolniczych zawsze można skorzystać z opcji transportu oferowanej przez dealera. Jednak, czasami jest to albo nieopłacalne, albo termin realizacji zamówienia jest zbyt odległy, albo dealer nie posiada własnego transportu lub firmy, która na stałe z nim współpracuje w zakresie transportu sprzedanych maszyn. Czasem sprzęt kupuje się z drugiej ręki, od innego rolnika, co implikuje konieczność poszukiwania przewoźnika, który podejmie się przetransportowania sprzętu z gospodarstwa do gospodarstwa.

W sieci znajdzie się wiele firm, zwłaszcza pomocy drogowych, oferujących transport maszyn rolniczych oraz budowlanych. Jednak prawdą jest, że nie każda firma ma możliwość przewiezienia ciężkiego sprzętu, który często wyróżnia się nie tylko ciężarem ale i ponadnormatywnym gabarytem.
Do przewozu sprzętu rolniczego używa się profesjonalnego sprzętu. Dużych naczep i specjalistycznych przyczep. Są to najczęściej naczepy typu jumbo, tele, semi czy tiefbett. Przewoźnicy dysponują często specjalistycznymi naczepami do przewozu ciężkiego sprzętu. Jak dokonać właściwego wyboru przewoźnika? Przede wszystkim pytać o realne możliwości i sprzęt, a także doświadczenie i uprawnienia. Firma, która specjalizuje się w transporcie maszyn rolniczych, powinna być w stanie załadować i przewieźć zarówno niewielki, ogrodowy sprzęt, jak i duże ciągniki, kombajny, kosiarki, młocarnie, przyczepy rolnicze o różnym przeznaczeniu, siewniki, rozsiewacze, snopowiązałki, opryskiwacze czy zgrabiarki.
Jest to sprzęt, który przez swoje rozmiary i wagę zalicza się często do ładunków nienormatywnych, posiadający większy nacisk na osie niż jest to dopuszczone na polskich drogach, więc ich samodzielne poruszanie się po szosach jest albo niewskazane, albo zabronione. Równocześnie, maszyny te, nawet samojezdne, nie osiągają zawrotnych prędkości, stając się ze względu na prędkość i rozmiar zawalidrogą. Czasem więc okazuje się, że na przewóz sprzęt potrzebne będzie odpowiednie zezwolenia i uprawnienia.
Biorąc pod uwagę fakt, że sprzęt rolniczy do tanich nie należy, istotna kwestią staje się zabezpieczenia ładunku na czas transportu, gdzie odpowiedzialność spoczywa nie tylko, chociaż w głównej mierze na przewoźników i kierowców. Ważne staje się tu fizyczne zabezpieczenie ładunku. Stosuje się tutaj albo pasy poprzecznie dociskające, albo zdecydowanie mocniejsze odciągi łańcuchowe. Właściwe zabezpieczenie przesyłki to jedno, bo mamy gwarancję, że przewoźnik dostarczy ładunek nieuszkodzony. Inną kwestią jest ubezpieczenie ładunku. Przewoźnik powinien mieć co najmniej wykupioną polisę OC Przewoźnika. Wysokość wypłaconego odszkodowania uzależniona jest od prawidłowego załadunku i fizycznego zabezpieczenia towaru. Równocześnie, w trosce o bezpieczeństwo, wiele firm oferuje swoim klientom możliwość monitorowania ładunku przez systemy GPS.
Maszyny rolnicze to sprzęt wymagający wiedzy i doświadczenia podczas przewozu, fachowego zabezpieczenia, odpowiedniego sprzętu i urządzeń. Przy wyborze przewoźnika nie wolno kierować się tylko i wyłącznie ceną a kilometr, gdyż sprzęt, urządzenia i wiedza kosztują, ale wydając tysiące stojących na maszynę i oszczędzając sto czy dwieście złotych na transporcie, można gorzko pożałować, otrzymując lub nie otrzymując wcale, swojego cennego ładunku, otrzymując uszkodzony lub długo po umówionym terminie.

Transport maszyn rolniczych