Kierowca to zawód wymagający wielu umiejętności, zaradności i opanowania. Nie jest to na pewno praca dla ludzi lekkomyślnych. Jednak ci, którzy podejmą się pracy w tym zawodzie, mogą oczekiwać wielu ciekawych korzyści.
Jak zostać zawodowym kierowcą?
Zawód kierowca to nie tylko prawo jazdy odpowiedniej kategorii, lecz także dodatkowe kursy, które mogą być różne, w zależności od tego, na jakim składzie będzie się jeździło. Obowiązkowo prócz kursów prawa jazdy, należy także przejść badania psychologiczne i inne wymagane kursy. Niektóre z badań należy odnawiać co 5 lat i trzeba bardzo uważnie tego pilnować, aby czasem nie okazało się, że zawód jest wykonywany nielegalnie. Warto wybierać się do ośrodków, które są nastawione na szkolenia kierowców zawodowych. Takie szkoły jazdy najlepiej nauczą, jak poruszać się na drodze.
Wykonanie wszystkich kursów może zająć około pół roku i pochłonąć znaczną część budżetu chętnego do tego zawodu. Na szczęście zgłaszając się do Urzędu Pracy, można trafić na kursy, które pomogą zdobyć odpowiednie kwalifikacje całkowicie za darmo. Warto z nich korzystać.
Kierowca zawodowy to nie praca dla każdego
Aby zostać kierowcą zawodowym, należy nie tylko spełnić odpowiednie wymagania prawne, lecz trzeba także cechować się odpowiednim charakterem, bez którego ani rusz. Nie należy tutaj jednak kierować się tym, czy ktoś przeszedł pozytywnie testy psychologiczne, czy nie. Ponieważ mimo pozytywnego wyniku, kierowca może okazać się zbyt słaby w czasie pracy.
Kierowca zawodowy, czy to na busie, czy to pracując w pomocy drogowej, czy na ciężarówce z naczepą, musi posiadać cały zestaw cech, które pozwalają mu przetrwać w trasie. Na pierwszym miejscu będą to na pewno stalowe nerwy. Jeśli kierowca jest nerwowy i agresywnie reaguje na nerwowe sytuacje na drodze, to powinien się zastanowić, czy to na pewno dobrze, że znalazł się właśnie w takiej pracy. Dobry kierowca będzie opanowany i zawsze spokojnie zareaguje w czasie nerwowych sytuacji. Mimo tego, że ktoś wydaje się idealnym kierowcą, to nie da się uniknąć niebezpieczeństwa na drodze, ponieważ takie mogą stwarzać inni uczestnicy ruchu drogowego i wtedy trzeba wiedzieć, jak odpowiednio zareagować.
Prócz spokoju, należy być także wytrwałym psychicznie. Długie i samotne trasy, potrafią podłamać niejednego, dlatego po puszczeniu w dłuższą trasę, niektórzy rezygnują, ponieważ nie wytrzymują zbyt długiej rozłąki z rodziną. Wytrwałość psychiczna to także silna wolna, gdy nagle okazuje się, że jest się w ciężkiej sytuacji i jakoś trzeba z niej wyjść. Cecha ta pozwoli na zdrowy rozsądek, w niebezpiecznych sytuacjach i gdy przykładowo będzie trzeba długo oczekiwać na pomoc.
Do cech, można dodać także umiejętności, w których powinna znaleźć się między innymi ta, która pozwoli na dokonywanie małych napraw. Nie zawsze kierowca będzie miał możliwość wezwania pomocy drogowej w trasie, a gdy będzie chodziło o małą usterkę, to lepiej jest sobie poradzić z nią samodzielnie.
Porządny kierowca to ktoś, kto zawsze zachowa zimną krew i nie chodzi tu tylko o jazdę. Będzie to osoba sumienna, która także nie będzie narażała firmy na straty, poprzez łamanie prawa. Jeśli ktoś wykazuje zbyt dużą skłonność do szaleństw na drodze, to można automatycznie mu podziękować.
Można tu nieźle zarobić
Mimo że praca kierowcy potrafi być ciężka, to jest ona nieźle wynagradzana. Na rękę można dostać około 7 tysięcy złotych, gdy poruszamy się po trasie międzynarodowej, a także około 3 – 4 tysięcy, gdy poruszamy się wyłącznie po Polsce.
Zarobki oczywiście mogą się zmieniać i mogą być mniejsze lub większe, w zależności od przyjętego systemu pracy i tak dalej. Kierowca ciężarówki jest osobą którą nie ma zbyt wygórowanych wymagań, gdy jest w trasie, więc taka pensja może być świetną okazją do tego, by dokonać jakichś inwestycji i zabezpieczyć się na przyszłość.
Zarobki to nie wszystko
Mimo wcale nie tak złych zarobków, praca ta wiąże się z wieloma obowiązkami i potrafi zmęczyć zarówno psychicznie, jak i fizycznie. W tym miejscu warto zwrócić uwagę na plusy i minusy tej pracy.
Wśród plusów można wyróżnić między innymi:
- Wysokie zarobki,
- Możliwość odwiedzenia wielu ciekawych miejsc,
- Poznanie wielu osób,
- Poznanie języków,
- Czas wolny w trasie można ciekawie wykorzystać.
Natomiast do minusów niezaprzeczalnie będą należały:
- Stres w pracy,
- Niebezpieczne sytuacje na drodze,
- Mimo przejazdu przez ciekawe miejsca, nie ma czasu ich zwiedzić,
- Zmęczenie pracą,
- Choroby kręgosłupa,
- Długa rozłąka z najbliższymi.
Zarówno do plusów, jak i do minusów tej pracy, można dodać jeszcze wiele podpunktów, jednak każdy powinien sam indywidualnie ocenić czy ta praca jest dla niego i samemu rozważyć kolejne podpunkty.
Kierowca auta ciężarowego i pomocy drogowej, należy do wspaniałej społeczności, w której panuje głęboka zażyłość. Nigdy nie pozostawią oni swojego kolegi na pastwę losu i w miarę możliwości będą spieszyli z pomocą. Osoba, która chciałaby zostać kierowcą, musi być otwarta na innych i na oferowanie im pomocy. Mimo wielu wad ta praca ma jeszcze więcej korzyści. Najwięksi pasjonaci, są w stanie oddać dla niej wszystko. Może by tak do nich dołączyć?