Prace budowlane lub drogowe, rozbiórka starego budynku lub kopanie rowów wymagają użycia koparki. Firma budowlana powinna posiadać usługi wykonywane koparką, dzięki temu praca staje się łatwiejsza i wielu prac nie trzeba wykonywać ręcznie. Koparki mają różny rodzaj podwozia, osprzęt roboczy oraz napęd i sposoby sterowania. Jeśli zastanawiasz się nad wyborem odpowiedniej koparki dowiedz się o niej wszystkiego i wybierz odpowiednią.

Koparka- co to jest i do czego służy

Koparka to maszyna budowlana służąca do wykonywania robót ziemnych. Służy do wykopywania urobku od gruntu oraz przeniesienie ziemi na maszynę transportową lub składowisko. Dzięki swoim parametrom koparko- ładowarka daje możliwość przenoszenia sypkich materiałów między innymi piasku, węgla lub żwiru. Koparki używane są głównie tam, gdzie istnieje konieczność wykonywania prac górniczych, ziemnych i transportowych. 

Koparka- kupno, wynajem czy leasing

Jeśli firma potrzebuje do swojej pracy koparki musi zastanowić się nad kupnem lub wynajmem sprzętu. Jeśli zasoby finansowe firmy pozwalają na kupno firmy należy rozważyć jaki rodzaj koparki będzie najbardziej praktyczny i odpowiedni. Warto pamiętać, że nie trzeba kupować nowej koparki, gdyż istnieje wiele aukcji poleasingowych, które oferują sprzęt w znacznie niższej cenie. Jeśli jednak fundusze nie pozwalają na tak duże wydatki można zastanowić się nad jej wypożyczeniem lub leasing maszyn z banku lub firmy leasingowej. Niektóre z firm oferują wysokie dofinansowanie. Zatem nie trzeba martwić się jednorazowym dużym wydatkiem początkowym. Kredyt, leasing oraz raty kredytu są ustalane indywidualnie z każdym klientem. 

duża koparka z łyżką pełną żwiru

Dzięki koparce w łatwy sposób możesz przenieść piach, żwir oraz węgiel

Budowa koparki 

Istnieje wiele różnych rodzajów koparek. Uzależnione jest to od rodzaju pracy wykonywanych przy użyciu koparek. Każda z nich posiada podwozie odpowiedzialne za nośność maszyny, nadwozie, w którym znajduje się kabina operatora oraz całe urządzenie sterujące oraz silnik, który odpowiada za pracę koparki. Rodzaje koparek różnią się między sobą przez wiele czynników.

Podział koparek 

Koparki różnią się między sobą budową. W zależności od osprzętu roboczego, rodzaju podwozia oraz napędu i sposobu sterowania można wybrać koparkę dostosowaną do rodzaju wykonywanej pracy. 

Rodzaj wykonywanej pracy 

Koparki dzielimy ze względu na rodzaj wykonywanej pracy. Wyróżniamy koparki: 

  • w cyklu ciągłym- etapy pracy odbywają się w cyklu ciągłym- jeden po drugim bez przerwy. Posiadają kilka naczyń urabiających ziemię i są połączone zamkniętym łańcuchem. Określane są także jako koparki wielonaczyniowe. 
  • w cyklu przerywanym- między etapami pracy koparki występują etapy pomocnicze takie jak: przeniesienie urobku, opróżnienie go w odpowiednie miejsce i powrót do pierwszej pozycji. Koparka ta nazywana jest koparką jednonaczyniową, gdyż jest wyposażona tylko w jedno naczynie urabiające. Ten rodzaj koparki używany jest najczęściej podczas prac w pracach budowlanych. 

Osprzęt roboczy

Koparki zbudowane są z różnego rodzaju wysięgników oraz sprzętów roboczych. Wyróżniamy wśród nich koparki: 

  • podsiębierne- koparka podsiębierna może pracować poniżej oraz powyżej poziomu, na którym stoi. Najczęściej wykorzystywane są do prac budowalnych oraz gdy powierzchnia działki jest mała, a koparka nie może wjechać na dno wykopu; 
  • przedsiębierne- koparka przedsiębierna może zjechać do wykopu lub pracować z poziomu wykopu. Najczęściej kupowane są koparki z łyżką o pojemności: 0,25m³, 0,5m³, 0,6m³, 1,2m³;
  • chwytakowe- dzięki opuszczonej łyżce można nabrać i unieść grunt, który ma zostać usunięty. Koparki chwytakowe stosowane są do wydobywania gruntu z terenów nawodnionych oraz do wykopu studzienek. Zasięg chwytaka to 20., a pojemność ma prawie 1m³; 
  • zbierakowe- zbierak ciągnięty jest po ziemi na linie odsypując grunt. Koparka zbierakowa wykorzystywana jest do wszystkich rodzajów wykopów. Zasięg koparki wynosi około 20m. natomiast pojemność zbieraka to około 2,0m³; 
  • minikoparki- przydają się najlepiej podczas wykonywania prac w wąskich i trudno dostępnych miejscach, do których duże koparki nie są dostosowane. Wykorzystuje się je znacznie częściej niż duże i ciężkie maszyny budowlane. 

 

łyżka dużek koparki od frontu
Na pierwszy rzut oka koparki nie różnią się znacznie między sobą. Jednak posiadają wiele różnic w funkcjonowaniu oraz pracy przy wykopach

Rodzaj podwozia

Koparki gąsienicowe są najczęściej wykorzystywane przez firmy budowlane. Wyróżniamy koparki: 

  • na podwoziu gąsienicowym- koparki gąsienicowe; 
  • na podwoziu kołowym- koparki kołowe; 
  • kroczące- przystosowane do pracy na skarpie, zboczu przy kopaniu melioracji, wykopywaniu rzek i kanałów oraz podczas kopania nabrzeży i skarp; 
  • umieszczone na innym środku transportu- na wagonie kolejowym, na samochodzie;
  • umieszczona na przyczepie dwukołowej- bez własnego napędu

Napęd oraz sposób sterowania

Koparki napędzane są dzięki:

  • silnikowi elektrycznemu;
  • silnikowi spalinowemu;
  • napędowi spalinowo- elektrycznemu. 

Można wyróżnić kilka rodzajów sterowania: 

  • hydrauliczny; 
  • pneumatyczny; 
  • mechaniczny; 
  • elektryczny. 

duża koparka widok z bokuOdpowiednio dobrana koparka znacznie ułatwi pracę na budowie

Jak zostać operatorem koparki

Jeśli zastanawiasz się nad pracą jako operator koparki musisz posiadać do tego uprawnienia. Należy mieć ukończone 18 lat i minimum szkołę podstawową. Dodatkowo musisz posiadać prawo jazdy kategorii B uprawniające do prowadzenia samochodu. Ważne jest także posiadanie zaświadczenia lekarskiego, które nie wnosi żadnych przeciwwskazań do pracy koparką. Jeśli posiadasz wszystkie te dokumenty musisz ukończyć specjalistyczny kurs operatora koparki. Musisz też odbyć miesięczny staż, w trakcie którego nauczysz się praktycznej obsługi maszyny. Praca na budowie zmienia się z minuty na minutę, więc operator koparki powinien być także spostrzegawczy i odpowiedzialny. Musi też posiadać umiejętność oceny powstającego ryzyka oraz zagrożenia zdrowia lub życia swojego oraz innych pracowników budowy. 

Najbardziej znani producenci koparek

Firmy budowlane podczas kupna koparki często zwracają uwagę na producenta. Wyróżnia się między innymi: 

  • JCB; 
  • Caterpillar; 
  • Volvo; 
  • Hundai; 
  • Bobcat; 
  • Kubota; 
  • John Deere
  • i inne

Jeśli pracujesz w firmie budowlanej lub jesteś jej pracownikiem warto zapoznać się z rodzajami koparek potrzebnymi do wykonywania Twojej pracy. Jeśli dobierzesz nieodpowiedni rodzaj koparki do wykonywanej pracy może ona zająć Ci znacznie więcej czasu, a praca będzie mniej przyjemna i nieefektywna. Warto zastanowić się też czy lepiej kupić koparkę czy lepszym rozwiązaniem będzie jej wypożyczenie. Jeśli nie masz jak przetransportować swojej koparki warto skontaktować się z firmą Fast-Trans z Poznania, która w profesjonalny sposób dostarczy Twoja koparkę pod wskazany przez Ciebie adres.

Koparka- wszystko co musisz o niej wiedzieć