Lato to czas, w którym przemieszczamy się znacznie więcej i znacznie częściej, niż w innych porach roku. Jeśli udajemy się na urlop czy na weekend z łódką, quadem lub innym, dużym obiektem na lawecie czy przyczepce, pomyślmy o jego odpowiednim zabezpieczeniu na czas podróży.

Wakacyjne wyjazdy na urlop czy weekendowe wypady za miasto sprawiają, że znacznie częściej udajemy się w podróż. Wielu z nas chciałoby poświęcić wakacyjny czas na uprawnianie sportu czy wypoczynek w takiej formie, jaka nam najbardziej odpowiada. Uprawianie takich sportów, jak żeglarstwo, kajakarstwo, windsufring, motocross czy ekstremalna jazda quadami wymaga dostarczenia sprzętu do miejsca, w którym będziemy dany sport uprawiać. Jak zabezpieczyć ładunek, by ten nie stanowił zagrożenia dla innych użytkowników ruchu oraz by dotarł na miejsce bez uszkodzeń? Jakie są rodzaje pasów transportowych, które stosuje się do mocowania samochodów, quadów, skuterów wodnych czy łodzi? Jak stosować takie pasy? Zapraszamy do zapoznania się z dalszą częścią naszego wpisu na ten temat.

Pasy w transporcie

Pasy transportowe służące do zabezpieczania ładunków w trakcie przejazdu to jedne z najważniejszych elementów wyposażenia każdego pojazdu przystosowanego do przewożenia dużych ładunków. Ich odpowiednie użycie gwarantuje bezpieczeństwo nie tylko ładunkowi, ale i innym podróżującym.

Rodzaje pasów transportowych

ładunek zabezpieczony pasami transportowymi

W transporcie wyróżniamy kilka podstawowych rodzajów pasów transportowych. Są to przede wszystkim:

  • pasy transportowe z napinaczem
  • pasy do lawety
  • pasy ERGO
  • pasy ściągające
  • pasy z niestandardowym hakiem
  • pasy do mocowania motocykli
  • pasy do mocowania bagażu

W dalszej części artykułu scharakteryzujemy każdy z wymienionych powyżej rodzajów pasów transportowych.

Pasy transportowe z napinaczem

To zdecydowanie najpopularniejszy rodzaj pasów transportowych, które występują w logistyce. Elementem napinającym jest klamra podobna do tej, którą można spotkać w pasku od spodni. Ich użycie jest bardzo proste i nie wymaga stosowania dużej siły czy specjalistycznych narzędzi. Pasy tego typu doskonale nadają się do mocowania bagaży, łodzi, rowerów, desek surfingowych oraz innego, lekkiego stosunkowo sprzętu sportowego.

Pasy do lawety

Pasy do lawety stosowane są przede wszystkim przez osoby zajmujące się przewożeniem pojazdów na lawecie. Dostępne są w trzech podstawowych rozmiarach, które określa się na podstawie ich maksymalnej nośności. Jest to 3,2 tony, 4 tony i 5 ton. Dzięki zastosowaniu pasów trzypunktowych możliwe jest bezpieczne przewożenie innych pojazdów na lawecie. Pasy do lawet mogą mieć różne haki, dlatego przed zakupem należy się upewnić, że wybraliśmy właściwy.

Pasy ERGO

To rozwiązanie przeznaczone głównie dla profesjonalistów, którzy przewożą ładunki przez terytorium Austrii i Niemiec. Wielu ludzi, którzy udają się przez te kraje na wypoczynek do Francji, Włoch czy Chorwacji przewozi łodzie czy deski surfingowe. Chcąc mieć pewność, że nie otrzymamy mandatu za niewłaściwe przewożenie dużych przedmiotów, lepiej zakupić takie pasy. W stosunku do tradycyjnych mają wydłużoną rączkę, co pozwala na zwiększenie siły naciągu.

Pasy ściągające

Pasy ściągające nazywane też pętlami stosuje się tam, gdzie nie ma wygodnego punktu zaczepienia do haka. Działają podobnie, jak pasek od spodni. Tego typu pasy posiadają napinacz.

Pasy z niestandardowym hakiem

W przypadku braku możliwości zaczepienia pasa o standardowy uchwyt, konieczne jest zastosowanie specjalnego pasa z niestandardowym uchwytem. Przy zakupie należy pamiętać o wskazaniu uchwytu, jaki ma zostać zamontowany.

Pasy do mocowania motocykli

Są to pasy mocujące o specjalnej konstrukcji, która umożliwia wielopunktowe zaczepienie motocykla. Taki rodzaj podparcia gwarantuje dobrą stabilizację w czasie jazdy i eliminuje ryzyko przewrócenia się pojazdu na lawecie.

Pasy do mocowania bagażu

To również bardzo uniwersalny rodzaj pasów mocujących ładunki. Działają na takiej samej zasadzie, jak pasek od spodni. Na rynku dostępne są w różnych rozmiarach i różnych udźwigach.

Jak zabezpieczyć ładunek?

Zabezpieczenie ładunku na czas transportu jest jednym z najważniejszych elementów przygotowania się do podróży. Aby móc bezpiecznie dojechać do celu, niezależnie od tego, co przewozimy konieczne jest odpowiednie ustawienie tego na przyczepie lub w przestrzeni ładunkowej samochodu. Przedmioty przewożone w przestrzeni ładunkowej powinny być ustawione w pozycji, w której są najmniej wywrotne. W przypadku ciężkich przedmiotów, konieczne jest ich dodatkowe zapięcie pasami transportowymi, by uniemożliwić im przesuwanie się w czasie jazdy. Ruchomy, ciężki przedmiot może nie tylko poniszczyć inne rzeczy znajdujące się w przestrzeni ładunkowej, ale też doprowadzić do wypadku. Doskonałym wyborem w tym przypadku są tradycyjne pasy transportowe lub pasy bagażowe o tonażu odpowiednim do masy przewożonego ładunku.

Zabezpieczenie łodzi

W przypadku, gdy przewozimy łódź, musimy używać do tego celu wyłącznie przyczepy podłodziowej, najlepiej z wyciągarką. To umożliwi bezpieczne zwodowanie sprzętu oraz późniejsze wyciągnięcie go z wody. Po stabilnym umieszczeniu łodzi na przyczepie, powinno się ją dodatkowo przypiąć pasami. Jeśli na łodzi nie ma żadnego miejsca przeznaczonego do przypięcia się pasem. można zamocować ją poprzez opasanie dookoła. Tu doskonale sprawdzą się pasy transportowe typu pętla.

Transport samochodów i motocykli na lawecie

Podczas przewożenia samochodu na lawecie należy pamiętać o stabilnym ustawieniu pojazdu na lawecie oraz o przypięciu go dedykowanymi do tego celu pasami. Dodatkowo konieczne jest zablokowanie kół poprzez podłożenie pod nie klinów. To zabezpieczy przed zsunięciem się pojazdu przy ewentualnej awarii pasa. Auto warto przypiąć również do wyciągarki – to kolejny element zabezpieczenia.

Przewożenie motocykla odbywa się na podobnych zasadach – należy ustawić go w bezpieczny sposób na lawecie lub na przyczepie i następnie za pomocą pasów do przewożenia motocykli przypiąć go. To zabezpieczy motor przed upadkiem i zniszczeniem w czasie przejazdu.

Transport innego sprzętu sportowego

Przewożenie rowerów czy desek surfingowych może odbywać się za pomocą specjalnych przyczep lub przez zamocowanie ich na tradycyjnej przyczepie. Przypinając sprzęt tego typu pasami, warto wybrać tradycyjne pasy lub pasy bagażowe. Pas należy napiąć tak, by ładunek nie mógł się poruszać. Pasa nie należy napinać zbyt mocno, aby nie zniszczyć przewożonego ładunku.

Bezpieczny transport gabarytów – jak zabezpieczyć ładunek pasami?