Operator wózka widłowego to jeden w największym stopniu pożądanych zawodów branży budowlanej, jak i pracy w magazynach. Aby jednak zacząć prace na tym stanowisku należy posiadać predyspozycje a przede wszystkim ważne dokumenty potwierdzające prawomocne uprawnienie kierowcy wózka transportowego.

Historia

Wózek widłowy, a właściwie wózek jezdniowy podnośnikowy to pojazd mechaniczny kołowy wzmagający się napędem silnikowym. Przeznaczony jest przede wszystkim w transporcie magazynowym i bliskim do przewozów materiałów zazwyczaj na drewnianych paletach. Wózki widłowe powstały już w latach 20. XX. wieku i wraz z rozwijającą się techniką i w zależności od typu wózka są w stanie udźwignąć od kilku do ponad 5 ton. Również z biegiem czasu zasób wózków transportowych wzbogacił się o rodzaje wózków ze względu między innymi na: miejsce na ładunek – platforma czy specjalne uchwyty, sposobu ładowania i rozładunku, przystosowania do podłoża – wózek jezdniowy lub torowy, oraz według źródła energii – od elektrycznych do spalinowych.

Atut posiadania prawa jazdy.

Bez względu na to, że wózek widłowy na pierwszy rzut oka ma niewiele wspólnego z samochodem, a jednak łączy te pojazdy technika kierowania. Urządzenie sterujące ruchem wózka posiada kierowcę, jak i pedału gazu oraz hamulca, często tez posiadają biegi – wolny i szybszy, jak i niektóre typy dodatkowo w tył. Wózek widłowy jednak jest o tyle zwrotniejszy co promień skrętu zdecydowanie mniejszy, a biorąc pod uwagę obciążenie wózka w trakcie pracy, należy być bardzo ostrożnym i rozsądnym. W celu poruszania się samochodem wymagane jest prawo jazdy tak i tez w odniesieniu do kierowania wózkiem widłowym należy zdobyć uprawnienie.

Gdzie i w jaki sposób zdobyć uprawnienia?

Zasady posiadania specjalistycznego uprawnienia w kierowaniu wózkiem widłowym są szczegółowo zawarte w Rozporządzeniu Ministra Gospodarki z 10 maja 2002roku. W sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy wykorzystaniu wózków jezdniowych z napędem silnikowym (Dz. U. z 8 czerwca 2002 r. ze zm.)
Generalnie na trzy sposoby można osiągnąć uprawnienia na wózki widłowe. Pierwszy z nich to odbycie kursu w ośrodkach szkoleniowych, ważne jest, aby kurs był zgodny ze schematem Urzędu Dozoru Technicznego – UDT. Tylko kurs udostępniony i oparty na programie UDT jest prawidłowym i ważnym szkoleniem, ponieważ na poszczególne typy wózka jest wyznaczona dana ilość godzin przebytego kursu np. dla wózków jezdniowych unoszących – 13 godzin a podnośnikowych specjalizowanych (kat. I WJO) aż 81 godzin – tak więc różnica jest ogromna, a pracodawca w prosty sposób może ingerować w to, czy dany kurs przebyty był z profesjonalnym programem. Uzyskane zaświadczenie po ukończonym egzaminie wewnętrznym jednak nie jest finałowym zyskaniem uprawnieniem operatora a jedynie możliwością, aby zdobyć je niemalże bezproblemowo. A więc by móc wykonywać pracę przy sterach wózka widłowego należy uzyskać następnie imienne zaświadczenie wydane przez pracodawcę, jednak jest ono ważne tylko i wyłącznie na terenie danego zakładu pracy. Przy kolejnym zatrudnieniu również tym samym zaświadczeniem przebytego kursu możemy posłużyć się a dodatkowo dokumentem z poprzedniego zakładu, który wskaże, że posiadaliśmy uprawnienia do kierowania wózka widłowego. W dalszym ciągu musimy mimo wszystko ubiegać się o imienne zaświadczenie.
Drugim i podobnym sposobem do nabycia świadectwa operatora wózka widłowego jest także przebycie kursu w ośrodku szkoleniowym, ale z ta różnicą, że kurs zostanie zaświadczony, a nie tylko opracowany przez UDT wiec jest to mocniejsza strona. Zgodnie z tym rozporządzeniem osoba upoważniona w ośrodku szkoleniowym zgłasza pismo o zatwierdzenie do Urzędu Dozoru Technicznego. Dokument ten musi być zgodny z programem UDT nr 2/2007/OUTB, pod nazwą „Minimalne wymagania dotyczące programów kursów dla osób ubiegających się o uzyskanie zaświadczenia kwalifikacyjnego do obsługi urządzeń transportu bliskiego (UTB)”. Kurs powinien trwać minimum 35 godzin i być ujęty w kategoriach od I WJO po II WJO (wózki podnośnikowe z wyłączeniem specjalizowanych) do III WJO (wózki podnośnikowe prowadzone i zdalnie sterowane). Różnica również tkwi w tym, że wystarczy jedynie ukończyć egzamin zewnętrzny prowadzony przez UDT, aby otrzymać zaświadczenie kwalifikacyjne UDT, a już nie będziemy musieli podejmować imiennego zapisu i nasze uprawnienia zatwierdzane będą na obszarze całej Polski.
Ostatnia ścieżka jest mniej popularna w dzisiejszych czasach zatem i rzadko stosowana. By uzyskać w inny sposób uprawnienia do korzystania z wózka widłowego, należy: przejść kurs na podstawie programu IMBiGS. IMBiGS jest bardziej kojarzony z uprawnieniami na maszyny budowlane rodzaju koparki, jednak również w swojej ofercie posiada kurs, który chcemy uzyskać. Tym samym jak w minionym kursie zdajemy zewnętrzny egzamin jednak pod nadzorem IMBiGS i po jego ukończeniu otrzymujemy książkę operatora, która jest ważna we wszystkich zakładach pracy.

Podsumowując.

Szkolenie dotyczy nie tylko obsługi, kierownictwa, ale również zasad BHP i eksploatacji pojazdu dlatego uczestnik przechodzi wymagający uwagi egzamin praktyczny, ale i teoretyczny. Tak więc kurs na wózki widłowe wymaga wiedzy, czasu a przede wszystkim pracy, lecz gdy uzyskujemy tytuł operatora mamy zagwarantowana prace, a odbyte szkolenia udoskonalą nas w każdym stopniu.

Jakie uprawnienia na operatora wózka widłowego?