Transport drogowy ma swoją cenę. Od różnych czynników zależą koszty usługi, a każdą wycenę należy rzetelnie skalkulować. Wbrew pozorom, w stawce za kilometr nie zawiera się tylko koszt paliwa, czy pracownika, ale też podatki i dodatkowe opłaty, które firma transportowa ponosi.
Transport maszyn to kosztowna sprawa. Jeździmy nie tylko po Polsce, gdzie wiele autostrad jest płatnych, ale też za granicę. Pod uwagę, podczas kalkulowania ceny za transport maszyn musimy brać pod uwagę również opłaty drogowe, obowiązujące w innych krajach. Pół biedy, jeśli można kupić kilku dniową winietę. ale są kraje, gdzie musisz wykupić opłatę całoroczną, co w konsekwencji może podrażniać koszt usługi.
Opłaty drogowe – winiety
W różnych krajach europejskich różne obowiązują stawki i różne rodzaje opłat. Między innymi, w niektórych opłatę drogową wnosi się przez wykupienie winiety. Wjeżdżając na teren danego państwa należy wykupić winietę, a naklejkę stanowiącą dowód uprawnień do korzystania z dróg, należy przykleić na szybie w odpowiednim miejscu. Należy ją przykleić w punkcie określonym przepisami danego państwa, gdyż na przykład w Austrii przyklejona w innym miejscu może spowodować konieczność wykupienia winiety zastępczej, jednodniowej, która kosztuje już 120 EURO. Na szczęście, akurat w Austrii i innych państwach rozwiniętych, oprócz Szwajcarii, można wykupić winiety lub wykonać inne opłaty drogowe na określony czas, jedynie Szwajcaria pobiera opłaty całoroczne. Dokładne ustalenie trasy przez Austrię i inne kraje jest niezbędne, aby ustalić, czy na trasie znajdują dodatkowo płatne wiadukty, mosty i tunele. I tak winiety zapłacić musisz w Bułgarii, Czechach, W Mołdawii, Słowenii oraz Szwajcarii.
Elektroniczny system poboru opłat – czyli trochę jak u nas
Inną opcją uiszczania opłat za korzystanie z dróg danego kraju, są elektroniczne systemy poboru opłat, działające podobnie jak nasz VIATOLL. Z takim systemem mamy do czynienia na Białorusi, w Turcji, na Słowacji, na Węgrzech i w Rumunii, a także w Irlandii. Z reguły utrzymuje się urządzenie do elektronicznego poboru opłat po przekroczeniu granicy za zwrotną kaucją, można też dokonać opłat w urzędach pocztowych i wybranych stacjach paliw lub w punktach sprzedaży po przekroczeniu granicy. W Rumunii oraz na Węgrzech należy posiadać przy sobie wydrukowany dokument, potwierdzający dokonanie opłaty, a w Rumunii należy liczyć się z opłatami za przejazd niektórymi mostami, podobnie jest w Irlandii, gdzie opłaty wnosi się na stacjach benzynowych Topaz lub przez system elektroniczny.
Bramki wjazdowe
W niektórych krajach pobiera się opłaty na bramkach wjazdowych na płatne odcinki dróg, mosty lub tunele. Wysokość opłaty uzależniona jest od kategorii pojazdu jakim się poruszasz, ale też od długości odcinka płatnej drogi (tak jak u nas autostrady). Taki system funkcjonuje w Chorwacji, gdzie, uwaga, można płacić niemal wyłącznie gotówką. W tym kraju płaci się również za przejazd trzema mostami: KrK, Tunelem Ucka oraz wiadukt do Istrii. W Grecji, Hiszpanii, Norwegii, Macedonii, Serbii, Portugalii i we Włoszech również opłaty pozyskiwane są za pomocą bramek wjazdowych i wyjazdowych. Niekiedy musisz płacić za przejazd mostem lub tunelem.
Drogi bezpłatne
W niektórych krajach europejskich możesz poruszać się bez myta. Tak więc trasy bez dodatkowych obciążeń finansowych wiodą przez Albanię, Cypr, Estonię Finlandię, Kosowo, Litwę, Liechtenstein, Luksemburg, Łotwę, Niemcy, Maltę, oraz z niewielkimi wyjątkami przez Belgię, Bośnię, Czarnogórę, Danię, Holandię, Irlandię, Szkocję oraz Wielką Brytanię. Na Ukrainie w Rosji zapłacisz tzw. opłatę ekologiczną, uzależnioną od pojemności silnika.
Konkludując, drogi europejskie do tanich nie należą, i przejazd nimi należy uwzględniać przy ustalaniu ceny za transport, aczkolwiek my zawsze robimy wszystko, by koszty zoptymalizować.