Zajmujemy się transportem maszyn i urządzeń od lat. Od lat również działamy w branży transportowej, obserwując jej rozwój i nowoczesne trendy. Dziś podpowiemy, czym kierować się podczas zakupu używanego ciągnika siodłowego.
Generalnie, niewielu polskich przedsiębiorców stać na zakup nowiutkiego, prosto z fabryki, z folią na fotelach ciągnika. Z reguły jednak człowiek decyduje się na zakup używki, ewentualnie może skorzystać z opcji leasingu. Zakup używanego ciągnika siodłowego to jednak przysłowiowa loteria. Zanim więc przystąpisz do poszukiwań samochodu z drugiej lub nawet trzeciej ręki, odpowiedz sobie na kilka pytań, które ułatwią ci wybór. Nie będziemy się tutaj skupiać na historii wypadków i stanie technicznym auta, bo z tym każdy musi poradzić sobie sam, natomiast ważne jest, by dostosować samochód do swoich potrzeb.
- Wiek auta – zastanów się, w jakim wieku potrzebujesz samochodu. Naszym zdaniem należy uwzględnić kilka rzeczy. Po pierwsze – samochód musi spełniać normy emisji spalin obowiązujące na Zachodzie Europy,czyli co najmniej Euro5, a nawet Euro6. Po drugie, im młodszy egzemplarz wybierzesz, tym mniej w niego władujesz czasu i pieniędzy. W komisach i u dealerów najpopularniejsze są auta w wieku od pięciu do sześciu lat, ale naszym zdaniem najlepiej wybrać auto poleasingowe , w wieku od dwóch do trzech lat, z niewielkim przebiegiem. Dzięki temu masz auto ekonomiczne, wydajne, nowoczesne i sprawne. A to pozwala zaoszczędzić na kosztach napraw, eksploatacji czy nawet na paliwie. No i przede wszystkim, jeśli trafi się kurs na Zachód, to bez większych problemów – jedziesz.
- Trasy – nie musisz zwracać uwagi na wielkość i wyposażenie kabiny, jeśli Twój samochód będzie jeździł krótkie dystanse, kręcąc się wokół bazy. Jeśli jednak planujesz długie, kilkutygodniowe frachty, to pamiętaj, że kabina dla kierowcy jest drugim domem, a dom wiadomo, musi być wygodny. Tutaj również ma znaczenie wybór odpowiedniej jednostki napędowej, ponieważ, jeśli planujesz trasy europejskie, to bez silnika spełniającego normy emisji spalin daleko nie pojedziesz.
- Marka – najpopularniejsze u nas to Scania, MAN czy DAF, ale … my uważamy, że bez względu na markę, najważniejszy jest przebieg. A im mniejszy, tym lepiej. Szukaj auta z przebiegiem poniżej pół miliona kilometrów, to pozwoli ci się sobą nacieszyć, bez konieczności drogich napraw i kosztownego serwisu.
Pamiętaj, jeśli chcesz zarabiać na transporcie, nie decyduj się na auto, które od początku będzie pochłaniało wszelki wygenerowany zysk. Lepiej w ogóle wówczas nie tykać tematu. Poszukaj nawet droższego egzemplarza, u sprawdzonego sprzedawcy i o sprawdzonej historii. My nasze auta sprawdzamy dokładnie, nie podejmując decyzji pochopnie, ale dzięki przemyślanym decyzjom mamy nowoczesny i sprawny tabor samochodów, a naprawy sprzętu nie spędzają nam snu z powiek. Nasze auta robią to co do nich należy – jeżdżą i wożą ładunki, realizując zlecenia w Polsce i Europie.