Rynek wózków widłowych w ostatnich latach urósł niezwykle znacząco. To za sprawą rozwoju polskiej gospodarki i handlu, które wymagają coraz większych i lepiej zorganizowanych powierzchni magazynowych. Strefy rozładunku i załadunku są obsługiwane niemal wyłącznie przez wózki widłowe o różnych parametrach. Handel nowym i używanym sprzętem kwitnie, pozostaje czasem tylko jedna problem – przewóz wózków widłowych.
Gdzie kupić dobry wózek widłowy
Niemal przy każdej drodze wylotowej z miast są zlokalizowane duże składy wózków widłowych, zarówno nowych jak i używanych. Robią imponujące wrażenie. Rzędy kolorowych maszyn, czasem z podniesionymi do góry widłami, jak armie robotów przykuwają wzrok przejeżdżających. Bo w zasadzie takie ich przeznaczenie – codzienna ciężka praca i przeładunek wielu ton. Nie są jednak wszystkie takie same. W zależności od przeznaczenia występuje wiele różnic w mocy wózków widłowych, w osprzęcie, wielkości.
Podział wózków jezdniowych według kryteriów polskiej normy PN-77/M-78100.
- Napęd – elektryczny (sieciowy), akumulatorowy, benzynowy diesel.
- Cecha eksploatacyjna – naładowny, unoszący, podnośnikowy, ciągnikowy, specjalny.
- Sposób kierowania – prowadzony, podestowy, wyposażony w fotel, zdalnie sterowany.
Jest też wielu producentów, więc są różnice w markach, a w rezultacie również w cenach. W dodatku polscy przedsiębiorcy potrafią importować używane wózki widłowe niemal z całego świata, co zdecydowanie poszerza ofertę zakupu dla zainteresowanych. Więc rynek wózków widłowych wygląda mniej więcej tak:
- można kupić nowy prosto od dealera, w Polsce są praktycznie wszystkie przedstawicielstwa producentów wózków widłowych czyli JCB, Nissan, Toyota, Mitsubishi, Manitou, DOOSAN, Jungheinrich, Mitec, Linde;
- można kupić używany od innego przedsiębiorcy;
- można kupić używane z importu oglądając na żywo na placach;
- można kupić używany przez internet poprzez serwisy aukcyjne takie jak polskie Allegro, lub zagraniczny eBay.
W każdym przypadku jednak należy sensownie podejść do tematu transportu w miejsce docelowe. Choć niektórzy dealerzy i wyspecjalizowani sprzedawcy importowanych używanych wózków oferują swój transport, jednak w każdym przypadku wiąże się to z kosztami. No chyba, że uda się to wytargować w formie upustu więc nie będzie konieczności doliczania dodatkowych kosztów za przewiezienie. We wszystkich innych przypadkach warto porównać ceny oferowane przez sprzedawcę z ofertami prywatnych wyspecjalizowanych przewoźników, takich jak nasza firma, która ma specjalne platformy do transportu wózków widłowych i sprzętu wszelkiego rodzaju, bo przecież nie wszystkie wózki da się transportować w taki sam sposób a wiele lawet zupełnie nie jest przystosowanych do tego tupu zadań.
Przewożenie nietypowego ładunku – transport wózków widłowych
Warto zauważyć, że waga ładunków przy transporcie wózków widłowych waha się od 1,5 tony do kilku ton przy jednym wózku, a nawet kilkunastu ton przy kilku wózkach. Trasy też są różne – od kilku kilometrów do nawet 400 kilometrów w jedną stronę. Ponieważ jednym z kluczowych parametrów jest cena wózka, czasem opłaca się kupić go ze składu na Podkarpaciu i przewieźć na Pomorze, a przy zakupie przez Internet nawet opłaca się sprowadzić z Niemiec, Francji czy Włoch. W takich sytuacjach najważniejsze może się stać doświadczenie i kompetencje przewoźnika. Obowiązkowo transport powinien być ubezpieczony, jednak istotne aby przewoźnik gwarantował dostarczyć ładunek w wyznaczone miejsce bez żadnych problemów i start. Innymi słowy powinien przyjąć na siebie odpowiedzialność za Twój ładunek. Lepiej więc przed podjęciem decyzji sprawdzić jakim taborem dysponuje firma transportowa – lepiej aby był specjalistyczny, dostosowany do takich zadań i sprawdzony. Po drugie warto dopytać o kompetencje pracowników, zwłaszcza kierowcy, bo nikt nie opanuje z dnia na dzień niezbędnych aspektów prawidłowego załadunku, ani bez wieloletniego doświadczenia nie przewidzi niespodzianek, które mogą się przydarzyć w drodze, a przecież są trudne miejsca pod wiaduktami, w komunikacji miejskiej, zwłaszcza w miastach gdzie jeżdżą trolejbusy i tramwaje, kolejne odcinki specjalne czekają przy podjazdach i w terenie górzystym. Młody kierowca, zaraz po zdobyciu uprawnień lepiej niech w takie trasy nie jeździ sam. Każdy w takich sytuacjach potrzebuje spokoju, opanowania i trzeźwej oceny możliwości.
Uprawnienia do transportu wózków widłowych
Można powiedzieć, że odpowiednie uprawnienia zdobywa się przez wiele lat, bo one muszą być podparte odpowiednią ilością godzin wyjeżdżonych w praktyce z ładunkiem. W zasadzie do kierowania ciężarówkami wystarcza prawo jazdy C+E oraz wszystkie wymagane badania dla zawodowych kierowców. Jeżeli firma jest profesjonalnym przedsiębiorstwem, a być może nawet świadczącym usługi Pomocy Drogowej, na pewno wysyła swoich kierowców na różne kursy podwyższając ich praktyczne umiejętności. Tak na przykład kierowca siadający za kierownicą z zadaniem transportu wózków powinien posiadać uprawnienia UDT (Urząd Dozoru Technicznego), pozwalające na obsługę wózków widłowych, ładowarek, ładowarek teleskopowych, zwyżek, podestów i podnośników. Kierowca nie posiadający uprawnień UTD nie tylko naraża pracodawcę na kary, ale podwyższa ryzyko związane z transportem. Niezwykle istotne, co potwierdzi każdy rozsądny przewoźnik, to oprócz wymaganych uprawnień należy mieć świadomość tego co się robi – dzięki dobremu podejściu uniknie się wielu błędów i problemów.
Masz zlecenie na transport wózka widłowego?
Nasze przedsiębiorstwo FAST-TRANS dysponuje dziewięcioma holownikami, przeznaczonymi do transportu pojazdów, maszyn i urządzeń o dużych gabarytach. Firma może przewozić nawet kilka wózków widłowych lub innych pojazdów jednocześnie, zobacz ofertę: transport wózków widłowych. Ponieważ siedziba FAST-TRANS mieści się w Poznaniu systematycznie współpracujemy z firmami z województwa wielkopolskiego, dealerami samochodowymi, wypożyczalniami sprzętu, obsługując prywatnych przedsiębiorców, duże i małe firmy, właścicieli magazynów, hali przemysłowych i hurtowni. FAST-TRANS oferuje profesjonalny i bezpieczny transport wózków widłowych w całym kraju, ma bogate doświadczenie i sprawdzonych kierowców. A ceny? Zawsze można się dogadać, proszę dzwonić tel. 600 960 987 lub napisać maila na adres: michal-kuta@wp.pl.
Odpowiadamy na każde pytanie.