Często latem kusi człowieka, żeby podpiąć pod swoje auto przyczepę kempingową czy lawetę z łodzią i pojechać odkrywać nowe miejsca. Oczywiście, człowiek posiadający uprawnienia B+E, jeżdżący z przyczepkami na co dzień, zdaje sobie sprawę, że jazda z dodatkowym obciążeniem stanowi dodatkowe obciążenia silnika, nadwozia czy układu przeniesienia napędu. Auto wolniej niż zwykle się rozpędza, potrzebuje też więcej czasu na hamowanie. Przypominamy, o czym należy pamiętać, wybierając się w drogę z przyczepą.

 

  • Lusterka boczne – czasem te montowane fabrycznie nie wystarczają. Przyczepka często jest szersza niż ciągnący ją samochód, a lusterka są konieczne, by dać pogląd na sytuację z tyłu zestawu. Czasem konieczne jest zamontowanie dodatkowych lusterek na specjalnych wysięgnikach.
  • Zakręty – przyczepka ma to do siebie, że ścina zakręty, natomiast jej tył nachodzi. Trzeba tutaj zachować szczególną ostrożność, pamiętając, że dla zestawu potrzeba więcej miejsca do pokonania zakrętu niż dla samego samochodu. Manewr wykonujesz od krawędzi przeciwnej do kierunku zakrętu, pokonując zakręt szerokim, łagodnym najazdem.
  • Cofanie – pamiętaj, że przyczepa skręca w kierunku przeciwnym w stosunku do osi auta, czyli, kręcąc kierownicą w lewo, wymuszasz ruch przyczepy w prawo.
  • Droga hamowanie i przyspieszanie – są wydłużone, nie wolno tych manewrów wykonywać gwałtownie, gdyż grozi to utratą stabilności przyczepy i w konsekwencji – możliwym wypadkiem.
  • Wyprzedzanie – zachowaj ostrożność, zwłaszcza wyprzedzając ciężarówki, gdzie turbulencje przez nie wytwarzane grożą utratą stabilności twojego zestawu. Nie wykonuj tego manewru gwałtownie, dostosuj prędkość.
  • Odzyskiwanie kontroli nad zestawem – albo delikatnie wyhamuj, albo dodaj odrobinę gazu, nie gwałtownie, wyprostuj zestaw i dopiero z wyprostowanym – redukuj prędkość.
  • Planuj – planuj hamowanie, planuj wyprzedzanie. Jadąc przyczepą musisz być skoncentrowany na drodze i uważny.
  • Prędkość – dopuszczalne w Polsce prędkości dla takiego zestawu, to 50 km/h w terenie zabudowanym, 70 km/h poza nim, a na autostradach, drogach ekspresowych i innych szybkiego ruchu ustawodawca dopuścił możliwą prędkość do 80 km/h.
  • Kolizje – jeśli przyczepa znajdowała się w ruchu ulicznym, ciągnięta przez samochód, to nawet, jeśli się od niego odłączyła, za spowodowane szkody odszkodowanie wypłacane jest z polisy OC samochodu, natomiast, jeśli przyczepa nie znajdowała się w ruchu, a na przykład na postoju, wówczas odszkodowanie wypłacane jest z polisy OC przyczepy.
  • ViaBOX – dla zestawów ważących powyżej 3,5 tony koniecznie wyposażenie. Urządzenie to automatycznie uiszcza opłaty systemu ViaTOLL. Lepiej o tym pamiętać, gdyż kara za nieiszczenie opłaty wynosi 500 zł za każdą rozpoczętą dobę. Rejestrujesz urządzenie w punktach obsługi klienta, na niektórych stacjach paliw, przejściach granicznych. Koniecznie musisz pamiętać, aby regularnie sprawdzać stan środków na koncie, gdyż urządzenie pracuje w systemie pre-paid.

 

Pamiętać należy również o wielu innych czynnikach bezpiecznej jazdy. Czasem może lepiej, taniej i ostrożniej wynająć specjalistycznego przewoźnika i nie martwić się o nic?

Dziesięć przykazań dla kierujących samochodem ciągnącym przyczepkę